Évtizedekig a pacalról csak mitikus történeteket hallottam. Apai nagyanyám főzte, anyai nagyanyám nem, s mivel a főzés nálunk női ágon öröklődik, mi sem ettük. Csak beszéltünk róla. Aztán negyven éves korom körül vettem egy nagy levegőt, lementem a piacra, és körbekérdeztem az öreg kofákat: ki hogy főzi a pacalt. Mindenkinek volt valami ötlete, átkiabáltak az ószeresek is. A konklúzió: a pacalt igennagyon sokáig kell főzni, és még annál is több fokhagyma kell belé, mint gondolnánk. Ez az első, a piacon szintetizált pacal minden pacalok alapja, amihez kedvem szerint dobálok ezt-azt. A pacal alapvetően hétvégi koszt, és nemcsak azért, mert – ha nem előfőzött, csíkozott mirelitből dolgozunk – órákon át kell főzni; hanem azért, mert a pacalt legjobb vasárnap reggel a lábosba merevedve, hidegen, a tűzhely mellett mezítláb állva eszegetni. Dresszkód: pizsama. Tehát pacalt szombaton kell főzni. És ha valaki szeretne gyönyörűt látni, az ne sajnálja a hentestől venni nyersen ezt a hófehér ehető “frottírtörölközőt”. Ha így történik, lábosba vele, vizet rá, sót, egész borsot, babérlevelet, fokhagymagerezdeket és csak főzni és főzni egészen addig, míg az egész lakást, az egész utcát belepi a pacalillat :). Utána felcsíkozva már csatlakozhatunk az alábbi recepthez is akár…
Mivel a pacalt közismerten mindenki szereti :), sőt egyenesen imádja, gondoltam, ez most olyan lesz… (amit senki nem szeret). Ez vicc, jó lett. Rájöttem, hogy a pacalfőzésnél jobb szorongásoldó kevés van, hatása bármely Xanax-Rivotril kombóval vetekszik. A pacal esztétikus, vicces, szinte mindent lehet belőle készíteni, mivel valójában íze nincs. Ízét mindaz adja, amit beledobálsz még (ilyenformán a kőleves rokona, csak a pacalt nehezebb kikotorászni, mint a követ, no meg akkor mi marad?), ezért ha megfőzöd, kell egy kicsit állnia, hogy az ízek belediffundáljanak a pacalrostok közé.
Káposztás pacal vargányával (Tarantino-pacal):
0.fázis: főzöl egy nagy csülköt egészben. Ez mindenre jó lesz később, a levét ne öntsd ki, egy részét vissza kell forgatni a pacalba, a többi jó lesz babbal, kutyának stb.
a főfázis: két fej vöröshagymát, legalább öt-nyolc gerezd fokhagymát olajon megdinsztelsz, és ha van paprikád (sárga, nem őrölt) azt is vele dinszteled. (Mindet apró kockára vágod). Beledobálsz gondolomra apró kockára vágott főtt csülköt (mondjuk három marék), két marék fagyott vargányakockát, egy kiló előfőzött pacalt (vigyázat, lehet kapni csíkozott, ám nem előfőzött pacalt az áruházak mirelit részlegén, ez lényegesen több főzést igényel), kavargatod, raksz rá pirospaprikát, és ráöntesz paradicsomlevet (gondolomra kb. 2 dl), öntesz rá csülökfőzővizet (nem az összes lé van belőle, rendes vizet is rakjál hozzá, hogy ne legyen nagyon tömény, zsíros és főleg sós), lepje el. Só kell még pici (kóstolni, mert sós a csülökvíz), babérlevél 2-3-4 (méretfüggő) és rotyogjon (másfél-két óra minimum, de lehet több is, a pacalt szarrá főzni nehéz (de nem lehetetlen). A levet pótold, ne egyszerre legyen sok. Dobálj bele savanyúkáposztát két nagy marékkal, pár kortynyi káposztalevet.
Fődögél, fődögél és készen van.
Ezt a végén szétszedtem, és raktam az egyik felébe tejfölt, azzal még egyet rottyantottam. Sztem – mivel savanyú – kell bele a tejföl. (És senki ne merje pacalos székelykáposztának nevezni!)
Ilyen nagyon eccerű.
Aloe vera itallal (közismert nevén pacalszörp) és gumicukorral fogyasztandó.
A pacalnak meglepően alacsony a kalóriatartalma. Csülökkel egy kicsit több. Az igazi rajongók köret nélkül eszik.
Utómunkálatok: az étel szürrealitásának adózva fényképeztem a fürdőszobában a mosógépen selyemrózsacsokorral :).
Főzzetek, Leányok, főzni jó!
Kommentek